Elazığ Grafik Tasarım

Elazığ Grafik Tasarım Aslında bakarsanız gözlerimizi kapayıp açtığımız her an bir grafik tasarım ürününü görebilmekteyiz. Yolda yürürken billboardlarda, televizyonda, marketten alınan herhangi bir üründe, kitap, dergi, gazetelerde, elimize verilen broşürlerde, film-marka-dizi afişlerinde, ambalaj ve albüm kapaklarında, severek aldığımız t-shirt veya ev aksesuarlarında.. Yani görüp görebileceğimiz her

Son yıllarda kolay iş bulma imkanıyla gözde mesleklerden biri olan grafik tasarım genel anlamda reklam, çeşitli baskı, resim, çizim, grafik ve bunlarla ilgili her türlü sanat danışmanlığını kapsayan işlerin bütünüdür. Grafik tasarım iş kolları; bir kitabın kapağından televizyonlarda gösterilen reklam ve çeşitli programlara kadar binlerce dalda işlevselliği olan grafik tasarım nedir ve kimler için uygun bir meslektir?şey grafik tasarımın alanının içerisine girmektedir.

elazığ grafik tasarım
elazığ grafik tasarım

Grafik Tasarımın Mesleğinin Nitelikleri Nelerdir?
Grafik tasarım oluştururken grafikerin dikkat etmesi gereken bazı nitelikler bulunmaktadır:

Grafiker, yer , zaman ve biçim ilişkisini görebilen, görsel zekası yüksek, hayal gücü zengin, renkler arasındaki konstratlara hakim, vektörler ile ifade edebilen, sanatsal alanlarla ilgili, yenilikçi kimseler olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra ;
• Tasarım ihtiyaçlarını belirlemek üzere müşterinin brieflerine göre tarımına yön veren
• Bilgisayar destekli tasarım programlarını kullanarak hakim ve özgün orijinal tasarımlar ortaya koyan,
• Müşterinin briefleri doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmaların tasarım, baskı ve üretim süreçlerini kontrol eden,
• Estetik kaygısına dayalı tasarımlar oluşturan,
• Mesleki gelişimini göz ardı etmeyen nitelikteki kimselerdir.

İnsanlara verilmesi istenilen bir mesajı etkili ve istenildiği amaca uygun olarak iletebilmek için kullanılacak her türlü tasarım ve yaratma süreci grafik tasarım nedir sorusunun en kısa cevabı olacaktır. Tasarımcı oluşturduğu tasarımı görme, işitme ve duyma duyularının bazen birine bazen ise birden fazlasına hitap edecek şekilde hazırlar. Bu anlamda afişler, reklamlar, filmler, her türlü grafik, matbaa baskıları ve daha yüzlerce işte sanat danışmanı olarak grafik tasarımcılar çalışır.

Bir Grafik Tasarımcı(grafiker) Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Kazanır?
Öncelikle bir grafik tasarımcı olabilmek için en az lisans düzeyinde grafik tasarım eğitimi almak veya grafik tasarım eğitimi veren kurs yerlerinden başarılı olarak sertifika almaları yeterlidir. Bir grafik tasarımcı freelance çalışabileği gibi aynı zamanda:
• Matbaa ve basım şirketleri
• Grafik tasarım firmaları
• Reklam ajanslarında
• Web tasarım firmaların
• İnternet ve bloglarda
• Film, dizi vb. firmalarda grafiker olarak çalışabilmektedirler.

Grafik Tasarım Bölümü

Grafik Tasarım bölümü her türlü sanatsal faaliyetle yakından ilgili olduğundan sanat dersleri ağırlıklı bir eğitim programını kapsar. Ayrıca bu bölümde bilgisayar kullanımı özellikle çizim çok önemlidir ve bu konuda ağır bir bilgisayar eğitimi verilmektedir. Tam bir yaratma mesleği olan grafik tasarım, öğrencilerin görsel ve işitsel duyularını besleyecek dersleri içerir. Onlara derslerde hayal dünyalarını da harekete geçirme imkanı verilir. Tüm bu dersler tercihen 2 yıllık yüksekokul veya 4 yıllık fakülte eğitimi ile tamamlanır.

Grafik Tasarım Programları Nelerdir?

Tasarım oluşturulurken kullanılan belli başlı bazı programlar bulunmaktadır. Bunların en başında
-Adobe Photoshop(PS-pixel tabanlı tasarım programı),
-Adobe Illustrator(Aİ-vektörel tabanlı tasarım programı)
– Corel Draw(vektörel tabanlı tasarım programı) gelmektedir.
Bunun yanı sıra,
-Adobe Indesign,
-3DS Max(3 boyutlu çalışmalarda),
-Adobe Flash(kodlama dili), ActionScript(kodlama dili),
Free Hand(masaüstü çizim programı),
-Adobe Dreamweaver(web geliştirme programı) grafik tasarımda kullanılan önde gelen programlardandır.

Rate this post

Comments are disabled.