SEO arama motoru optimizasyonu

En Temel SEO Araçlarının İncelemesi

SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO, site içi ve site dışı olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

Web sitelerinin üst sıralarda yer alması için arama motorları oldukça karmaşık bir algoritma kullanırlar. Bu algoritmalar bir takım nitel (ölçülebilir) verilere dayanarak bu kararı verirler. Hem site içi hem de site dışı bu değerleri bizlerde çeşitli araçlarla raporlayabiliriz. Böylece web sitemizle ilgili daha detaylı bir fikre sahip oluruz.

Web site SEO analiz araçlarını 2 ana başlıkta toplayabiliriz. Ancak bir çok SEO aracı her iki aracı birden içlerinde barındırırlar. Dünya üzerinde belkide binlerce SEO aracına tek tek değinebilmemiz elbette imkansız. Ancak içlerinde bizce en iyi ve pratik olanları sıralamaya çalıştık.

Trafik Analiz Araçları 

1. Google Search Analytics (Google Webmaster Tools)

2. Google Analytics

3. Alexa

Anahtar Kelime Bulma Araçları :

1. Google Anahtar Kelime Aracı

Anahtar Kelime Sıralama Tespit Araçları :

1. ProRanck Tracker

Site Hızı Araçları :

1. Google Page Speed

2. GT Metrix

Site İçi / Dışı Analiz Araçları :

1. MOZ

2. Majestic SEO

3. SEO Site Checkup Free Tools

4. Woorank

5. Ahref

Google Search Analytics (Google Webmaster Tools)

Aslında “Google Search Analytics” sadece trafik analiz programı değil, bir çok işlevi var. Ancak en temel olarak Google organik sonuçlarda hangi kelimeden, kaç ziyaret aldığınızı ve bu kelimelerdeki sıralama pozisyonunuzu öğrenebileceğiniz en önemli araçtır. Bu araçla :

  • Organik trafik analizi (gösterim, ortalama pozisyon, tıklama) yapabilirsiniz.
  • Sitenize yapılan bağlantılar
  • Site haritası ekleme
  • Site bağlantıları reddetme

gibi daha bir çok işleri buradan yapabilirsiniz.

SEO arama motoru optimizasyonu

SEO arama motoru optimizasyonu

Google Analytics

Google Analytcis, en yaygın web analiz programıdır. Analytics ile ziyaretçi sayınızın tespitinden öte, ziyaretçilerinizin davranışlarını detaylı bir biçimde raporlayabilirsiniz. Analytics içerisinde ayrıca hedef tanımlama, e-ticaret ve A/B testi yapma şansınızda var.

 

Yandex Metrica

Yandex’in web analiz programı. Google Analytics kadar popüler olmasa da mutlaka incelenmesi gereken arayüzü oldukça anlaşılır olan bir web analiz programı…

 

Alexa

Alexa kendine ait bir toolbar sayesinde web sitelerinin tahmini trafiklerini ölçen ve buna göre de, web sitenizi dünya ve ülkenizde sıralayan bir web sitesidir. Alexa her ne kadar toolbar kullanıcılarının ziyaretlerini baz alıp bunu genellese de, web ziyaretçi tahmininde bir otorite kabul edilmektedir. Bilhassa rakibinizin trafiğini, sıralamasını ve hangi kelimelerde ziyaretçi aldığını tahmin etmek istiyorsanız oldukça faydalı bir analiz aracıdır.

SEO arama motoru optimizasyonu

Google Anahtar Kelime Aracı

 

Hem Adwords hem de SEO çalışmaları için vazgeçilmez bir araçtır. Bu aracı kullanarak anahtar kelime fikirleri alabilir, anahtar kelimelere ait ayık arama hacimleri, bu kelimelerdeki reklam rekabeti ve de tahmini TBM ler görebilirsiniz. Bu kelimeleri ülke, şehir gibi kriterlere göre filtreleme şansınız da var.

Yine kelimeleri, her satırın en sonunda bulunan butonla listenize ekleyebilir. Bu listeyi direk bir reklam grubuna çevirebilir veya trafik tahmincisi aracına göndererek, TBM teklifine göre oluşacak günlük maliyet tahmini verilerini alabilirsiniz.

Rate this post

Comments are disabled.